Societatea Romana de Oftalmologie

Program

Short program in English

Program in English




Ora

Miercuri

16.10.2013

Joi

17.10.2013

Vineri

18.10.2013

Sambata

19.10.2013

 

 

Sala mare

de Conferinte  “New Montana”

 

Sala mare

de Conferinte «Palace Casino»

 

Sala mare

de Conferinte 

“New Montana”

 

Sala mare

de Conferinte

«Palace Casino»

 

Sala mare

de Conferinte 

“New Montana”

 

Sala mica

de Conferinte 

“New Montana”

 

Sala mare

 de Conferinte

«Palace Casino»

 

Sala mare

de Conferinte 

“New Montana”

 

8

 

 

8-10,30

 

 

 

“Performanta  in  3 D”

 

eveniment  organizat  de catre

Compania

Alcon Surgical

 

 

8-11

 

 

 

Al  IV-lea

curs interactiv de

 

strabologie

 

 

 

 

 

 

 

 

8,30

 

 

8,30-9,30

 

Breakfast

Simpozion  organizat  de Compania  Zeiss

 

 

 

 

8,30-9,30

 

“Actualitati  in terapia

anti VEGF”

 

Sesiune  Ever

 

 

 

 

9

 

 

9-11

Ateliere  practice, interactive, 

pentru  rezidenti

organizate  de

Compania  Alcon

 

I

 

 

9-13

 

 

 

Concurs pentru rezidenti

organizat  de

Compania  Sifi

 

9,30

 

 

9,30-11

 

Live   organizat   de

Compania

Bausch  & Lomb Surgical

 

 

9,30-10,30

“Actualitati in managementul pacientilor cu DMLV, forma umeda”

Simpozion  coordonat  de Compania  Bayer

 

10

 

 

 

10,30

 

 

10,30-11

Coffee break

 

 

10,30-11

Coffee break

 

11

 

 

11-13

 

 

Glaucom

 

lucrari libere

 

 

11-11,30

Alegeri SRSOP

 

11-11,30

Coffee break

 

11-11,30

Coffee break 

 

 

11-14

 

 

 

Retina  chirurgicala

lucrari  libere  II

 

11,30

 

 

11,30-12

Coffee break

 

11,30-12,30

Simpozion  organizat  de Compania  Laboratoire Thea

 

11,30-13,30 

Ateliere  practice, interactive, 

pentru  rezidenti

organizate  de

Compania  Alcon

II

 

 

12

 

 

12-14

 

Cataracta

lucrari libere I

 

 

12,30

 

 

 

 

13

 

 

13-14

Lunch Symposium

organizat   de CompaniaAlcon

 

 

13-14

Lunch  Symposium

organizat   de

Compania Allergan

 

 

13,30

 

 

 

 

 

14

 

Pauza de masa

 

14-14,30

Ceremonia de inchidere

si  de  premiere

 

 

14,30

 

 


Ora

Miercuri

16.10.2013

Joi

17.10.2013

Vineri

18.10.2013

Sambata

19.10.2013

 

 

Sala mare

de Conferinte  “New Montana”

 

Sala mare

de Conferinte «Palace Casino»

 

Sala mare

de Conferinte  “New Montana”

 

Sala mare

de Conferinte «Palace Casino»

 

Sala mare

de Conferinte 

“New Montana”

 

Sala mica de Conferinte “New Montana”

 

Sala mare

de Conferinte «Palace Casino»

 

Sala mare

de Conferinte 

“New Montana”

 

14

 

14-15

Curs interactiv

Rado Gabor

 

Pauza de masa

 

14-17

 

 

 

 

 

Concurs  pentru asistente

 

organizat de

Compania Alcon

 

 

 

 

 

14,30

 

 

 

15

 

15-16

Curs interactiv

Rado Gabor

 

15-18

Cornee,  refractie

 

 

 lucrari libere

 

 

15-16,47

Orbita,  pleoape, 

cai lacrimale,  conjunctiva

 

 lucrari libere

 

15-18

Retina medicala + chirurgicala

 

lucrari libere  I

 

 

15-18

Cataracta

 

 

  lucrari libere

II

 

 

 

15,30

 

 

 

16

 

16-17

 

Curs interactiv

Rado Gabor

 

 

 

16,30

 

 

 

17

 

17-19

 

“Suprafata oculara”

 

 

Simpozion  organizat  de Compania Biosooft

 

 

 

17-19

 

High School Ocular Trauma

 

 

Coordonator

Prof. Dr. Cesare Forlini

 

 

 

 

17,30

 

 

 

 

18

 

18-19

Evening Symposium

organizat  de Compania Sifi

 

18-19

Evening Symposium

organizat  de

Compania MSD

 

 

 

 

 

18,30

 

 

 

 

 

19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19,30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20

 

20-23

Cocktail  de deschidere

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20,30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21

 

 

 

 

21-24

 

 

Cina festiva

 

 

 

 

 

 

21,30

 

 

 

 

 

 

 

 

22

 

 

22-….

Discoteca

organizata de Compania  MSD

 

 

 

 

 

 

 

 

AL XII-LEA 

CONGRES  NATIONAL  DE OFTALMOLOGIE

 

THE  XII-TH  NATIONAL  CONGRESS  OF OPHTHALMOLOGY

 

 

SINAIA 2013

16 – 19 OCTOMBRIE 2013

16th – 19th OCTOBER, 2013

 

 

Centrul International de Conferinte “Palace Casino” si

Salile Centrului de Congrese  ale Hotelului “New Montana”

 

Conference International Center “Palace Casino” and

“New Montana” Hotel Congress Center

 

 

 

SOCIETATEA  ROMANA  DE  OFTALMOLOGIE

ROMANIAN  SOCIETY  OF  OPHTHALMOLOGY

 

www.oftalmologiaromana.ro

www.congressro.ro

 

 

 

 

SOCIETATEA  ROMANA  DE  OFTALMOLOGIE

Bdul.  Virgiliu nr. 17-19, et. 4, ap. 13, sector 1, Bucuresti

Tel:  + 40 - 21- 319. 30. 51  interior  228,  264,  470,  462

       + 40 - 21- 313. 80. 15

Fax: + 40 - 21- 313. 71. 89

       + 40 - 21- 313. 80. 15

E-mail: milophtha @ digicom.ro

www.oftalmologiaromana.ro

Contul Societatii Române de Oftalmologie (RON) RO25 RNCB 0072 0496 8983 0001

BCR sector 1, Bucuresti, Calea Victoriei nr. 155

 

 

CONSILIUL SRO / RSO COUNCIL

            Presedinte/ President                                              Mircea Vasile Filip

            Vicepresedinte / Vice-president                                Calin Tataru

            Vicepresedinte / Vice-president                                Florian Balta

            Secretar general / General Secretary                        Daniela Felicia Selaru

            Trezorier / Treasurer                                                Gheorghe Anghel

            Membri / Council Members                                       Camelia Bogdanici

                                                                                            Marian Burcea

                                                                                            Valeria Coviltir         

                                                                                            Karin Horvath

                                                                                            Carmen Mocanu                               

                                                                                            Mihnea Munteanu                             

                                                                                            Cristina Nicula                                

                                                                                            Vasile Potop                                    

                                                                                            Speranta Schmitzer                                               

                                                                                            Cristina Stan 

                                                                                            Horia Stanca

                                                                                            Adriana Stanila                                             

                                                                                            Cornel Stefan                                               

                                                                                            Ioan Stefaniu                                    

                                                                                            Mihail Zemba                                              

 

COMITETUL CONGRESULUI / CONGRESS COMMITTEE

Presedintele Congresului / President of Congress                 Mircea Vasile Filip

Comitet Stiintific /  Scientific Committee

                        Presedinte / President                                  Daniela Felicia Selaru

                        Secretari / Secretary                                     Diana Stoenescu

                                                                                             Monica Armegioiu

                                                                                             Liliana Pulbere

Comitet Coordonare expozitie / Exhibition  Committee               

                        Presedinte / President                                  Ovidiu Musat          

                        Secretari / Secretary                                     Horatiu Manole

                                                                                             Laura Macovei

Comitet Administrativ / Administrative Committee

                        Presedinte / President                                  Ioan Stefaniu

                        Secretar / Secretary                                      Mihail Zemba

Departament Trezorerie / Treasurer Department

                        Presedinte / President                                   Gheorghe Anghel

                        Secretari / Secretary                                      Cornel Stefan

                                                                                              Relu Cucea             

 

 

Informatii generale

 

LOCUL DESFASURARII  CONGRESULUI

Salile Centrului International de Conferinte “Palace Casino”  si Salile Centrului de Congrese  ale

        Hotelului “New Montana” Sinaia.

 

INREGISTRAREA PARTICIPANTILOR

Centrul de primire si înregistrare a participantilor va functiona în holul Hotelului „New Montana”:

miercuri,           16 octombrie 2013                              orele    12.00 - 20.00

joi,                   17 octombrie 2013                              orele    08.00 - 19.00                                      

vineri,               18 octombrie 2013                              orele    08.00 - 19.00

sambata,           19 octombrie 2013                              orele    08.00 - 14.00

            Organizatorii se obliga sa asigure mapa cu materialele Congresului numai participantilor inscrisi pana la

data de 1 septembrie 2013. Pentru participantii inscrisi pe loc, aceasta va fi distribuita in limita stocului disponibil.

 

RECOMANDARI PENTRU PARTICIPANTI

*Participantii cu lucrari incluse în program sunt rugati sa predea varianta elecronica a acestora, secretariatului stiintific, cu 24 de ore înaintea datei prezentarii fiecarei lucrari, pentru a se putea respecta orarul  congresului.

*Timp de expunere :                5-8 minute  pentru lucrari

                                             3 minute pentru postere

                                             8 - 10  minute  pentru filme video

                                             15 - 20 minute pentru prelegeri

                                             60 - 120 minute pentru cursuri si simpozioane

*Lucrarile pot fi prezentate pe CD, DVD sau memory stick (Windows XP).

*Iconografia va fi prezentata in limba engleza.

*Ridicarea materialelor audio-vizuale se va face la sfarsitul programului,  în aceeasi zi.

*Secretariatul stiintific al Congresului, aflat in incinta Centrului de Congrese al Hotelului „New Montana”, la Sala Mare de Conferinte, pentru lucrarile programate a fi prezentate in aceasta sala, va  functiona dupa urmatorul program:

            miercuri,          16 octombrie 2013                              orele    12.00 - 19.00

            joi,                  17 octombrie 2013                              orele    09.00 - 18.00  

            vineri,              18 octombrie 2013                              orele    09.00 - 18.00

            sambata,          19 octombrie 2013                              orele    09.00 - 14.00

 *Secretariatul stiintific al Congresului, aflat in incinta Centrului International de Conferinte “Palace Casino” Sinaia,  pentru lucrarile programate a fi prezentate in aceasta sala, va  functiona dupa urmatorul program:           

            miercuri,           16 octombire 2013                              orele    12.00 - 19.00                                                  

            joi,                  17 octombrie 2013                              orele    07.30 - 18.00

            vineri,              18 octombrie 2013                              orele    07.30 - 18.00

            sambata,          19 octombrie 2013                              orele    07.30 - 14.00

 

Informatii generale

 

CAZAREA PARTICIPANTILOR

S-a efectuat de catre Departamentul Administrativ al Comitetului de Organizare al Congresului. Hotelurile rezervate au fost integral ocupate pana la data de 1.09.2013.

 

Deschiderea oficiala a CONGRESULUI si COCKTAIL-UL DE PRIMIRE

Oferit de catre organizatori, în seara zilei de miercuri, 16 octombrie 2013, începând cu orele 19.45, in Saloanele Hotelului „New Montana” Sinaia.

In cursul desfasurarii acestuia, va avea loc un eveniment artistic deosebit: spectacolul ”Cate-n luna si in stele” sustinut de marii actorii ION CARAMITRU si HORATIU MALAELE cu participarea violoncelistului ADRIAN NAIDIN

 

PROGRAM DE DISCOTECA

Organizat la discoteca „Nick’s Pub” (Hotelul  „Sinaia”),  in seara zilei de joi, 17 octombrie 2013, cu incepere de la orele 22.00;  invitatiile, in valoare nominala de 24 RON fiecare, vor fi oferite de catre Compania MSD Ophthalmics, la intrarea in discoteca.

CINA FESTIVA

Oferita de catre organizatori,  in seara zilei de vineri, 18 octombrie 2013, incepand cu orele 21.00, in  Saloanele  Hotelului  „New Montana” Sinaia.

COFFE-BREAK

Oferit de catre organizatori in „Sala Oglinzilo” a Centrului International de Conferinte  “Palace Casino” Sinaia :      

                   joi,             17 octombrie, intre orele         10.30 - 11.00

                   vineri,         18 octombrie, intre orele         11.00 - 11.30

                   sambata,     19 octombrie, intre orele         10.30 - 11.00                                                                

 

Informatii generale

 

FESTIVITATI DE PREMIERE

  • Sambata 19 octombrie 2013, orele 14.00, Compania Alcon va decerna trei premii pentru sesiunea - concurs de comunicari ale asistentelor:

Premiul I              - participare la lucrarile Congresului ESCRS, Londra, septembrie 2014

Premiul II             - participare la lucrarile Congresului SFO, Paris, 10-13, mai,  2014

Premiul III            -

 

  • Sambata 19 octombrie 2013, orele 14.15, Compania SIFI va decerna premiile pentru concursul „ Bursele SIFI”.

Premiul I    - curs de chirurgie oftalmologica, desfasurat in Clinica Oftalmologica a Universitatii din Pisa,

                  sub conducerea Profesorului Marco Nardi

Premiul II   - curs de chirurgie oftalmologica, desfasurat in Clinica Oftalmologica a Universitatii din Pisa,

                  sub conducerea Profesorului Marco Nardi

Premiul III  - curs interactiv  - 

                 „Glaucoma: 8 th EGS European Residents Glaucoma Course”, organizat de EGS, Geneva, Elvetia,

                 ianuarie 2014

Premiul IV - curs interactiv  - 

                 „Glaucoma: 8 th EGS European Residents Glaucoma Course”, organizat de EGS, Geneva, Elvetia,

                 ianuarie 2014

  • Ø Sambata 19 octombrie 2013, orele 14.25, Compania ALLERGAN va decerna premiul omagial „Prof. Dr. Benone Carstocea”

 

  • Ø Sambata 19 octombrie 2013, orele 14.30, Societatea Romana de Oftalmologie va decerna cele 2 burse oferite rezidentilor care au participat la selectie.

 

INTERNET POINT

       Va functiona  la standul companiei MSD Ophthalmics; acces liber.

Limbile oficiale               Romana/  Engleza

ECUSOANE                    *invitati                        

                                     *participanti                            

                                     *expozanti 

          Purtarea ecusoanelor este obligatorie pe toata perioada congresului, in salile de conferinte si expozitie, precum si la cocktail-uri, pentru organizatori, participanti, expozanti si insotitori.

 


 

PROGRAM

 

MIERCURI, 16 OCTOMBRIE 2013

SALA MARE DE CONFERINTE  A HOTELULUI 

„NEW MONTANA”



14.00 - 15.30        Curs interactiv

                             -tema: „Dificultati diagnostice si chirurgicale in diverse situatii – solutii interactive ”

                             MODERATOR:       Rado Gabor        (Budapesta, Ungaria, Oradea, Romania)

15.30 - 17.00        Curs interactiv

                             -tema: „Keratoplastia endoteliala si descemetica – tehnica chirurgicala, primele experiente

                              personale”

                             MODERATOR:       Rado Gabor        (Budapesta, Ungaria, Oradea, Romania)

17.00 - 19.00        Simpozion organizat de catre Compania Biosooft

                             -tema: „Afectiuni iatrogene ale suprafetei oculare”

                             MODERATORI:     David Sullivan              (Boston, S.U.A)

                                                        Caterina Gagliano         (Catania, Italia)

                                                        Mihai Pop                   (Bucuresti, Romania)

 

          17.00 - 17.30         

          „Suprafata oculara: subiect integrat al diferitelor tipuri de disfunctii”

                                       David Sullivan (Boston, S.U.A)

          17.30 - 17.50         

          „Noutati in tratamentul afectiunilor suprafetei oculare”

                                       Caterina Gagliano (Catania, Italia)                   

           17.50 - 18.00         

          „Experienta clinica romaneasca, in utilizarea colirelor cu Echinaceea si aminoacizi”

                                       Daniela Selaru (Bucuresti, Romania)

18.10 - 18.30          Coffee break si colectarea intrebarilor din auditoriu

18.40 - 19.00          Discutii interactive si concluzii coordonate de

                                       Mihai Pop (Bucuresti, Romania)

                               impreuna cu:

                                       Adriana Stanila (Sibiu, Romania)

                                       Liliana Voinea (Bucuresti, Romania)

                                       Mircea Vasile Filip (Bucuresti, Romania)

                                       Cristina Nicula (Cluj-Napoca, Romania)

 

20.00 - 23.00          Cocktail de deschidere

 

 

PROGRAM

 

JOI, 17 OCTOMBRIE 2013

SALA MARE  A CENTRULUI INTERNATIONAL DE CONFERINTE “PALACE CASINO” SINAIA

 

           08.00 - 10.30        Cataract and Refractive Innovations by Alcon

                                        Incursiune in blocul operator al viitorului. Noua tehnologie ALCON. Experienta actuala.

                                        Video Simpozion 3D

                                       Moderatori:               Dorin Chiselita            (Iasi)

                                                                        Dorin Nicula               (Cluj Napoca)

                                                                        Ioan Stefaniu             (Bucuresti)

                                        In ordinea prezentarilor: 

                                                                       Monica Gavris

                                                                                  Clinica “Laser Optisan”, Cluj-Napoca

                                                                       Cristian Postolache

                                                                                  Clinica “Gauss”, Bacau

                                                                       Ozana Moraru

                                                                       Cristian Moraru

                                                                                 Clinica “Oculus”, Bucuresti

                                                                       Calin Tataru

                                                                                 Clinica “Alcor”, Bucuresti

 

           10.30 - 11.00        Coffee break

 

           11.00 - 13.00        Glaucom – lucrari libere

                                        PREZIDIU:   Dorin Chiselita             (Iasi)

                                                          Valeria Coviltir              (Bucuresti)

                                                          Istvan Cseke               (Sopron, Ungaria)

                                                          Gheorghe Anghel        (Bucuresti)

11.00 - 11.08            1. UTILIZAREA  REŢELELOR  NEURONALE ARTIFICIALE PENTRU PREDICŢIA PROGRESIEI

                                     GLAUCOMULUI LA PACIENŢII CU DIABET ZAHARAT

                                     Nicoleta Anton, D. Chiselita, C. Lisa - Iaşi

11.08 - 11.16            2. Rolul investigatiilor electrofiziologice in diagnosticul glaucomului primitiv cu unghi deschis

                                     Carmen Dragne, Corina Agarbiceanu, M. Filip, A. Filip -  Bucuresti

11.16 - 11.24             3. STUDIU CLINIC PILOT PRIVIND INFLUENTA GLAUCOMULUI ASUPRA MODIFICARILOR

                                      OCULARE DATE DE DIABET

                                     Nicoleta Anton, D. Chiselita - Iasi

11.24 - 11.32            4. CONVERSIA MĂSURĂTORILOR TD-OCT ÎN MĂSURĂTORI SD-OCT LA NORMALI, SUSPECŢI ŞI

                                     BOLNAVI DE GLAUCOM

                                     D. Chiseliţă, Alina Cantemir, Alexandra Huţuleac, Alexandra Irod, Marieta Andronache -  Iasi

11.32 - 11.40            5. ALPI – Alternativa de terapeutica  de urgenta  in Glaucom

                                     Alina Mihaela Neacsu – Braila

11.40 - 11.48            6. TRABECULOPLASTIA SELECTIVĂ: EFICIENŢA ŞI SIGURANŢA PE TERMEN MEDIU

                                     D. Chiseliţă, Alina Cantemir -  Iaşi

11.48 - 11.58            7. Eficienta utilizarii Glaucolight-ului in trabeculotomia pe 360 grade, procedura chirurgicala de

                                     electie in glaucomul congenital - film video

                                     Christiana Celea, Valeria Coviltir - Bucuresti

11.58 - 12.06            8. Canaloplastia – soluTia pentru o viaTă fără picături

                                     Denisa Căileanu –  Piatra Neamt

12.06 - 12.16            9. SISTEME ARTIFICIALE DE DRENAJ, VALVA AHMED, TEHNICA DE IMPLANTARE - film video

                                     Valeria Coviltir, Ramona Barac - Bucuresti

12.16 - 12.24          10. Ce puteam face mai mult in aceste cazuri de glaucom ?

                                     M. Filip, Carmen Dragne, A. Filip, Miruna Nicolae, G. Triantafillydis, Monica Apostolescu – Bucuresti

12.24 - 12.32          11. Ciclofotocoagularea Transclerala cu Laser Dioda  “Redivivus”

                                     Bogdana Tabacaru, H. T. Stanca - Bucuresti

12.32 - 12.42          12. GLAUCOM REFRACTIV LA UN PACIENT CU OSTEO-ODONTO-KERATO-PROTEZA PENTRU

                                     SINDROM STEVENS-JOHNSON, TRATAT PRIN CICLOFOTOCOAGULARE ENDOSCOPICA

                                     - film video

                                     C. Forlini, Adriana Bratu,  M. Forlini, P. Rosini - Ravena, Italia

12.42 - 12.50          13. COMPARATIE ECONOMICA A OPTIUNILOR TERAPEUTICE IN GLAUCOMUL PRIMAR CU UNGHI

                                     DESCHIS

                                     I. Cseke - Sopron, Ungaria

 

           12.50 - 13.00        Discutii la lucrarile 1 – 13

 

           13.00 - 14.00       Simpozion interactiv, urmat de lunch, organizat de catre Compania ALCON

                                       -tema: „Combinatii fixe non-PG in tratamentul glaucomului

                                       MODERATOR:       Dorin Chiselita             (Iasi)

                                       SPEAKERI:           Renato De Natale        (Monselice-Padova, Italia)

                                                                  Horia T. Stanca            (Bucuresti)

 

           14.00 - 15.00       Pauza de pranz

 

           15.00 - 18.00      Cornee, refractie – lucrari libere

                                      PREZIDIU:         Adriana Stanila     (Sibiu)

                                                               Calin Tataru        (Bucuresti)

                                                               Ioan Stefaniu      (Bucuresti)

15.00 - 15.08            1. Cultivarea Si caracterizarea celulelor stem epiteliale limbice la iepure

                                     O. Samoilă, Lăcrămioara Totu, Olga Soritău, Carmen Mihu - Cluj-Napoca

15.08 - 15.16            2. Caracterizarea Si expansiunea in vitro a celulelor stem corneene izolate de la un ochi cu

                                     melanom malign coroidian

                                     O. Samoilă, Lăcrămioara Totu, Olga Soritău, Carmen Mihu  - Cluj-Napoca

15.16 - 15.24            3. Tratamentul keratopatiei de expunere în paralizia de nerv facial
                                    
Adriana Stanila, Andreea Botezan, I. Costache, D. M. Stanila - Sibiu

15.24 - 15.34            4. Tumora conjunctivala extinsa corneean – rezolvare chirurgicala - film video

                                     M. Zemba, Camelia Papadatu, Laura Sirbu, Corina Avram, Alina Stamate, Raluca Camburu,

                                     Uliana Ochinciuc, R. Asandi - Bucuresti

15.34 - 15.42            5. OpTiuni în chirurgia pterigionului

                                     Adriana Stanila, I. Costache, D. M. Stanila - Sibiu

15.42 - 15.52            6. Complicatii intraoperatorii la implantarea unui segment de inel cornean intrastromal

                                     – film video

                                     T. Tomi, Ioana Rusu, S. Tomi – Cluj-Napoca

15.52 - 16.02            7. CROSS-LINKING-UL CORNEAN SI EFICACITATEA LUI REALA IN TRATAMENTUL

                                     KERATOCONUS-ULUI – film video

                                     Daniela Selaru, Diana Stoenescu - Bucuresti

16.02 - 16.10            8. Keratoconusul-tratament chirurgical modern minim invaziv- caz clinic

                                     Mihaela Simion - Bucuresti

16.10 - 16.18            9. Rezultate preliminarii in tehnica cross-linking accelerat aplicata la pacientii cu keratoconus

                                     Cristina Nicula, D. Nicula, Raluca Popescu - Cluj-Napoca

16.18 - 16.26          10. Complicatii frustrante dupa tratamentul Cross-Linking

                                     Carmen Prodan, D. Nicula, S. Ster, R. Pop - Cluj-Napoca

16.26 - 16.36          11. Laserul cu femtosecunde in chirurgia refractiva a corneei - film video

                                     Bogdana Tabacaru, H. T. Stanca - Bucuresti

16.36 - 16.44          12. „Refractive lens exchange” la pacient cu astigmatism hipermetropic – prezentare de caz

                                     Z. Madaras, Iuliana Ion, F. Attila, Karin Horváth- Tg. Mures

16.44 - 16.54          13. „VISIAN” ICL – SOLUTIE CU REZULTATE DE EXCEPTIE IN AMETROPIILE EXTREME – film video

                                     C. Tataru, M. Burcea, C. Mihai, Emilia Frone, Anca Puscasu  - Bucuresti

16.54 - 17.04          14. FEMTOLASIK CU SUITA REFRACTIVA WAVELIGHT (FS200- EX500) – REZULTATE PRELIMINARE

                                     - film video

                                     C. Tataru, M. Burcea, C. Mihai, Emilia Frone, Anca Puscasu  - Bucuresti

17.04 - 17.14          15. LASER  CU FEMTOSECUNDE  SAU MICROKERATOM ? – film video

                                     I. Stefaniu, Silvia Chiotoroiu, Ioana Stefaniu, B. Cucu – Bucuresti

17.14 - 17.22          16. CHIRURGIA REFRACTIVA IN CAZURI EXTREME

                                     Mauro Di Pilato, S. Vergani, M. Buscemi, Viorica Frantescu, C. Pupazan – Timisoara

17.22 - 17.32          17. Ulcer corneean perforat – rezolvare chirurgicala - film video

                                     M. Zemba, Camelia Papadatu, Veronica Elena Enache, Corina Avram, Alina Stamate,

                                     Raluca Camburu, Uliana Ochinciuc, R. Asandi – Bucuresti

17.32 - 17.42         18. DISTROFIE CORNEEANA SI CATARACTA COMPLICATA. REZOLVARE CHIRURGICALA - film video

                                    Monica Armegioiu, Ileana Ungureanu, Anca Pintilei, D. Lunca, Dana Stefan  - Bucuresti

17.42 - 17.52         19. EXPERIENTA SI REZULTATELE IN KERATOPLASTIA PERFORANTA ASISTATA DE LASER-UL CU

                                    FEMTOSECUNDE - film video

                                    L. Modis, Eszter Szalai, A. Berta - Debrecen, Ungaria

 

           17.52 - 18.00       Discutii la lucrarile 1 – 19

 

           18.00 - 19.00       Evening Symposium  organizat de catre Compania SIFI

                                       -tema: „ O abordare la 360 grade a tratamentului in glaucom ”

                                       MODERATORI:     Marco Nardi                       (Pisa, Italia)

                                                                  Vasile Potop                      (Bucuresti)

                                                                  Simona Nicoara                  (Cluj-Napoca)

                                                                  Alina Popa Cherecheanu      (Bucuresti)

 

 

PROGRAM

JOI, 17 OCTOMBRIE 2013

SALA MARE DE CONFERINTE A HOTELLUI

„NEW MONTANA”


08.00 - 11.00       Strabologie – curs + lucrari libere

           08.00 - 09.40       

                        Al IV-lea Curs, la tema „Strabismul, notiuni fundamentale”,

                        sub egida SOCIETATII ROMANE DE STRABOLOGIE SI OFTALMOPEDIATRIE (SRSOP)

                        -tema: „Strabismele verticale

                        COORDONATOR CURS:            Daniela Cioplean           (Bucuresti)

                        MODERATORI:                        Cristina Vladutiu           (Cluj-Napoca)

                                                                      Luminita Teodorescu    (Bucuresti)

                                                                      Andeea Ciubotaru        (Bucuresti)

1.  Paralizia de Muschi. Oblic Superior si Myokymia Oblicului. Superior

         Andreea Ciubotaru - Clinica Oftalmologica Infosan, Bucuresti

2.  Sindromul Brown

         Cristina Vladutiu - Clinica Oftalmologica Universitara, Cluj-Napoca

3.  Paralizia de Muschi.Oblic Inferior

         Gabriela Birlea - Clinica Oftalmologica Oftapro, Bucuresti 

4.  Hiperfunctia primitiva de Muschi Oblic Inferior 

         Mihaela Dragomir - Clinica Oftalmologica Oftapro, Bucuresti

5.  Deviatia verticala disociata

         Luminita Teodorescu - Clinica Oftalmologica Oftalmix, Bucuresti

6. Deficienta monoculara de elevatie si deficienta monoculara de coborare

         Irina Velcea - Clinica Oftalmologica Oftalmix , Bucuresti

7.  Strabismul legat de chirurgia cataractei adultului

         Oana Andrei - Clinica Oftalmologica Oftamax, Ploiesti

8.  Fibroza congenitala a muschilor extraoculari

         LuminitaTeodorescu - Clinica Oftalmologica Oftalmix, Bucuresti

9.  Strabismul din Orbitopatia Distiroidiana

         Daniela Cioplean - Clinica Oftalmologica Oftapro, Bucuresti

10.Tratamentul chirurgical orbito - palpebral in orbitopatia distiroidiana

         D. Georgescu - Capio Clinique Aguilera, Biaritz, Franta, Clinica Oftalmologica Oftapro, Bucuresti 

 

           09.40 - 10.00         

           BRIEF: ”Tratamentul ambliopiei pe scurt - coordonate de tratament”

                             SPEAKER:            Cristina Vladutiu         (Cluj-Napoca)

           10.00 - 11.00        Strabism - lucrari libere

                             PREZIDIU:            Camelia Bogdanici      (Iasi)

                                                        Gabriela Birlea            (Bucuresti)

                                                        Dan Georgescu          (Bucuresti)

10.00 - 10.05            1. Recuperarea ambliopiei prin programul RevitalVision

                                            Violeta – Ioana Prună, Daniela Cioplean - Bucureşti

10.05 - 10.10            2. Factori de risc ambliopigeni asociaţi obstrucţiei congenitale de canal nazo-lacrimal

                                            Adina Grigorescu, Daniela Cioplean, Gabriela Bîrlea, Mihaela Dragomir, Diana Grigoriu,

                                            Roxana Popa - Bucuresti

10.10 - 10.15            3. INTEGRAREA SOCIALA LA PACIENTUL CU AMBLIOPIE

                                            T. Bogdănici, I. Aştefculesei,  Alexandra Irod, Camelia Bogdănici - Iasi

10.15 - 10.20            4. INDICATII CHIRURGICALE IN STRABISMELE RESTRICTIVE-CAZURI CLINICE

                                            Ana-Maria Pop, Ioana Ruxandra Rusu - Cluj-Napoca

10.20 - 10.28            5. Strabism restrictiv operat cu anestezie topică – film video

                                            Andreea Ciubotaru, Livia Şram, Daniela Mircea, Nicoleta Covaliu, L. Popescu - Bucureşti

10.28 - 10.33            6. DIPLOPIE ORIZONTALĂ ŞI VERTICALĂ – CE PROFESIE ARE PACIENTUL ?

                                            Andreea Ciubotaru, Nicoleta Covaliu, Daniela Mircea, L. Popescu - Bucureşti

10.33 - 10.38            7. PARALIZIA DE NERV VI POSTVACCINALA LA COPIL- Caz clinic

                                            Gabriela Birlea, Daniela Cioplean - Bucuresti

10.38 - 10.43            8. SINDROM DUANE TIP I CU ANIZOMETROPIE - PREZENTARE DE CAZ

                                            Oana Andrei, Mihaela Simion – Bucuresti

10.43 - 10.48            9. A FI SAU A NU FI….OPERAT

                                            Ana-Maria Pop, Ioana Ruxandra Rusu - Cluj-Napoca

 

           10.48 - 11.00       Discutii si concluzii ale cursului si lucrarilor libere

 

                      Participantii la curs pot solicita cate un DVD care va contine toate cursurile de strabism prezentate in ultimii 4 ani. Prezentarile vor fi cele originale, in ppt. + filme video cu demonstratii chirurgicale.              

 

           11.00 - 11.30       Alegeri la SRSOP

 

           11.30 - 12.00       Coffee break

 

           12.00 - 14.00       Cataracta – lucrari libere I

                                       PREZIDIU:         Cristina Nicula              (Cluj-Napoca)

                                                                Karin Horvath              (Tg. Mures)

                                                                Monica Armegioiu        (Bucuresti)

                                                                Marian Burcea             (Bucuresti)

 

12.00 - 12.10            1. Biometria oculara in cataracta congenitala

                                           Cristina Nicula, D. Nicula, Raluca Popescu – Cluj-Napoca

12.10 - 12.20            2. Cataracta congenitalA - abordare chirurgicala in functie de varsta si situatie - film video

                                           D. Nicula, Carmen Prodan, Cristina Nicula, R. Pop, S. Ster - Cluj-Napoca

12.20 - 12.30            3. Cataractă polară posterioară asociată cu nistagmus congenital Si aniridie bilaterală

                                     - rezolvare chirurgicală - film video

                                           Z. Madaras, Iuliana Ion, F. Attila, Karin Horváth - Tg. Mures

12.30 - 12.40            4. CATARACTA POLARA POSTERIOARA CU GRAD MARE DE ASTIGMATISM CORNEEAN – film video

                                           I. Cseke, Z. Biro  - Sopron, Pecs - Ungaria

12.40 - 12.50            5. Facoemulsificare si implantare de pseudofak de CAMERA POSTERIOARA, la o pacienta cu

                                     cataracta congenitala si colobom cristalinian bilateral - film video

                                           C. Postolache, Oana Postolache - Bacau

12.50 - 13.00            6. MEMBRANA PUPILARA PERSISTENTA BILATERALA - ATITUDINE CHIRURGICALA - film video

                                           Monica Gavris, Genoveva Olaru, Simona Butta – Cluj-Napoca

13.00 - 13.10            7. Cataracta complicata post uveita acuta anterioara. Leucom cornean superficial- ochi unic

                                     - film video

                                           T. Tomi, Ioana Rusu, S. Tomi – Cluj-Napoca

13.10 - 13.20            8. Corectopie posttraumatica – rezolvare chirurgicala – film video

                                           H. T. Stanca, Bogdana Tabacaru – Bucuresti

13.20 - 13.30            9. CATARACTA COMPLICATA – film video

                                           Monica Armegioiu, Ileana Ungureanu, Anca Pintilei, Dana Stefan, D. Lunca - Bucuresti

 

           13.30 - 14.00        Discutii la lucrarile 1 – 9


           14.00 - 15.00        Pauza de pranz

 

           15.00 - 16.48       Orbita, pleoape, cai lacrimale, conjunctiva – lucrari libere

                                       PREZIDIU:             Speranta Schmitzer       (Bucuresti)

                                                                    Bianca Szabo                (Cluj-Napoca)

                                                                    Stela Giuri                    (Timisoara)

                                                                    Cristina Stan                 (Cluj-Napoca)

 

15.00 - 15.08            1. TRATAMENTUL MEDICAMENTOS AL HEMANGIOMULUI CAPILAR ORBITAR SI PALPEBRAL

                                         Silviana Nina Jianu, Luiza Badescu, A. Lacatusu, D. C. Jianu - Timisoara

15.08 - 15.16            2. TUMORI ORBITARE DE  ORIGINE VASCULARA, LA VARSTE EXTREME

                                         Speranta Schmitzer, Corina Butea-Simionescu, Ruxandra Chepa, Catalin Hurezanu - Bucuresti

15.16 - 15.24            3. Histiocitoza Langerhans  cu localizare orbitaRa. Date generale actuale.

                                     Prezentare de caz clinic

                                         Bianca Szabo, I. Szabo - Cluj-Napoca

15.24 - 15.32            4. ExenteraTia de orbită. Studiu retrospectiv pe o serie consecutivă de 10 ani

                                         I. Szabo, Bianca Szabo -  Cluj Napoca

15.32 - 15.40            5. TUMORI CONJUNCTIVO-PALPEBRALE – DEBUT SAU RECURENTA A LIMFOAMELOR MALIGNE

                                         Speranta Schmitzer, Corina Butea-Simionescu, Mihaela Antonache, Ana Maria Manescu - Bucuresti

15.40 - 15.48            6. Melanom acrom conjunctival, a doua tumora maligna la un pacient cu adenocarcinom

                                     pulmonar

                                         Stela Giuri, M. Munteanu, D. Herman, Z. Crainiceanu - Timisoara

15.48 - 15.56            7. DETECTIA PRECOCE A EXTENSIEI EXTRASCLERALE A MELANOAMELOR MALIGNE COROIDIENE

                                                       Silviana Nina Jianu,  D. C. Jianu - Timisoara

15.56 - 16.04            8. Cristalizarea lacrimilor la pacienTi cu ochi uscat Si afecTiuni autoimune

                                          Florina Vultur, Karin Horvath, O. S. Cotoi, S. Voidăzan - Tg- Mures

16.04 - 16.12            9. DESCHIDEREA ADECVATA A VALVEI LUI HASNER POATE EVITA PUNEREA UNUI TUB SILICONIC

                                     PENTRU STENOZA CONGENITALA DE CONDUCT LACRIMONAZAL LA COPIII IN VIRSTA DE PESTE

                                     UN AN

                                          D. Georgescu– Bucuresti; Paris, Biarritz, Franta, P. Keller, Jean-Marie Piaton - Paris, Franta

16.12 - 16.20          10. Tubajul siliconic de tip Ritleng in obstructia congenitala de duct lacrimo-nazal (ODLN)

                                      recidivata si cea tratata tardiv - eficacitate, incidente si rezultate

                                          Daniela Cioplean, Gabriela Birlea, Mihaela Dragomir - Bucuresti

16.20 - 16.28          11. Dificultati de tratament in disfunctia lacrimala severa - caz clinic

                                          G. Triantafyllidis, M. Filip, Carmen Dragne, A. Filip, Miruna Nicolae, Monica Apostolescu,

                                          Cristina Antonescu - Bucuresti

 

           16.28 - 16.48       Discutii la lucrarile 1 – 11

 

           17.00 - 19.00       High School Ocular Trauma

                                       Curs organizat de Prof. Dr. Cesare Forlini si echipa sa de la Ravena, Italia

                                       PARTICIPANTI:    Florian Balta                 (Bucuresti)   

                                                                  Ovidiu Musat                (Bucuresti)   

                                       Tema 1: „Strategia «pole to pole» in tratamentul traumatismelor oculare severe”

                                                                  Cesare Forlini                (Ravena, Italia)

                                                                  Adriana Bratu               (Ravena, Italia)

                                                                  M. Forlini                      (Ravena, Italia)

                                                                  P. Rossini                      (Ravena, Italia)

                                       Tema 2: „MIVS 27 G si vitrectomia minim invaziva in afectiunile maculare”

                                                                  Cesare Forlini                (Ravena, Italia)

                                                                  Adriana Bratu                (Ravena, Italia)

                                                                  M. Forlini                      (Ravena, Italia)

                                                                  P. Rossini                      (Ravena, Italia)

                                       Tema 3: „Rezolvare chirurgicala, in regim de urgenta, a cazurilor cu retentie

                                                     de corpi straini intraoculari”                   

                                                                  Ovidiu Musat                 (Bucuresti)

                                                                  Corina Coman                (Bucuresti)

                                                                  Oana Toma                   (Bucuresti)

                                                                  Razvan Cristescu            (Bucuresti)

 

 

 

PROGRAM

VINERI, 18  OCTOMBRIE 2013

SALA MARE A CENTRULUI INTERNATIONAL DE CONFERINTE „PALACE CASINO” SINAIA

 

           08.30 - 09.30       Breakfast Symposium  organizat de catre Compania ZEISS

                                       -tema: „Imbinarea perfecta intre cataracta si chirurgia refractiva

                                       - implantele artificiale Zeiss AT - LISA”

                                       SPEAKERI:            Dorin Chiselita           (Iasi, Romania)

                                                                   Mircea Vasile Filip        (Bucuresti)

                                                                   Calin Tataru               (Bucuresti)

                                                                   Teodor Tomi              (Cluj-Napoca)

           09.30 - 11.00       „Incise: un nou orizont – interventiile de cataracta prin 1.2 mm ”,

                                        - transmisie in direct, organizata de catre Bausch & Lomb Surgical

                                        CHIRURGI:                               Catalina Corbu

                                                                                       Cristian Postolache

                                                                                       Andrei Filip

                                                                                       Cosmin Rosca

                                        MODERATORI:                         Mihai Pop

                                                                                       Mircea Vasile Filip

                                                                                       Teodor Tomi

            11.00 - 11.30       Coffee break

 

 

             11.30 - 12.30      Symposium  organizat de catre Laboratoires Thea

                                        -tema: „Terapia antiglaucomatoasa, fara compromis intre eficienta si tolerabilitate”

                                        SPEAKERI:       Valeria Coviltir              (Bucuresti)                                 

                                                                Mircea Vasile Filip         (Bucuresti)

 

           13.00 - 14.00       Simpozion interactiv, urmat de lunch, organizat de catre Compania ALLERGAN

                                       -tema: Allergan Ophthalmology – intre prezent si viitor”

                                       SPEAKERI:          Mircea Vasile Filip         (Bucuresti)

                                                                 Gabriela Oprea            (Bucuresti)

                                                                 Cristopher Teng          (New York, S.U.A)

 

           14.00 - 15.00       Pauza de pranz


           15.00 - 18.00       Retina medicala si retina chirurgicala  - lucrari libere I

                                       PREZIDIU:  Livia Davidescu           (Craiova)

                                                         Mihnea Munteanu      (Timisoara)

                                                         Daniel Branisteanu      (Iasi)

                                                         Carmen Mocanu         (Craiova)

15.00 - 15.08            1. Terapia cu celule stem aplicată retinei cu leziuni induse de laser în modelul animal

                                          Cristina Cristian, Olga Soritău, C. Berce, F. Tabăran, Oana Tudoran,

                                          Simona Tălu Simona - Cluj-Napoca

15.08 - 15.16            2. IMPORTANTA SCREENING-ULUI RETINOPATIEI DE PREMATURITATE (ROP)

                                          Cristina Nitulescu, Constanta Nascutzy - Bucuresti

15.16 - 15.24            3. Eficacitatea Si siguranTa administrării intravitreene de bevacizumab în formele severe de

                                      retinopatia prematurităTii (ROP)

                                          Simona Delia Nicoară – Cluj-Napoca, Constanta Nascutzy - Bucuresti, Cristina Cristian -  Cluj-Napoca

15.24 - 15.32            4. TRATAMENTUL RETINOPATIEI DE PREMATURITATE – URGENTA IN OFTALMOLOGIE

                                          Constanta Nascutzy, Cristina Nitulescu – Bucuresti

15.32 - 15.40            5. Complicatiile miopiei patologice - prezentare de caz-

                                          Codruta Blajan, C. Rosca - Cluj-Napoca

15.40 - 15.48            6. Retinopatia de radiatie - prezentare de cazuri

                                          Codruta Blajan - Cluj-Napoca

15.48 - 15.56            7. Aspecte angiofluorografice la pacienti cu CRSC

                                          Anca Tomi, I. Stefan, A. Moldoveanu, A. Bratosin, E. Gologan - Bucuresti

15.56 - 16.04            8. Caz “Morning Glory” complicat

                                          Tatiana Rosca, Cristina Vianu-Young, Liliana Voinea - Bucuresti

16.04 - 16.14            9. MELANOCITOM DE NERV OPTIC – film video

                                          Corina Taban, Andrei Merticariu, Livia Melcioiu, Anca Oprescu,  Razvan Ionescu, Andrei Iacob,

                                          Mircea Pienaru, Daniela Desliu, Florian Balta - Bucuresti

16.14 - 16.22          10. ECOGRAFIA DOPPLER CAROTIDIANA – INVESTIGATIE OBLIGATORIE PENTRU

                                       MANAGEMENTUL RETINOPATIEI DIABETICE ?

                                          Livia Davidescu, Carmen Mocanu, Marcela Pallapapavlu, Ruxandra Madalina Florescu,

                                          Sanja Mateeva Gaurjanovic - Craiova

16.22 - 16.30          11. Corelatii intre RD la bolnavii cu diabet zaharat de tip II si bolile cardio vasculare

                                          Mihaela Cristiana Coroi, Alla Seica, Emmanuela Sabrina Apopei - Cluj-Napoca     

16.30 - 16.38          12. TRATAMENTUL LASER AL RETINOPATIEI DIABETICE – STUDIU CLINICO-STATISTIC

                                          Livia Davidescu, Carmen Mocanu, Marcela Pallapapavlu, Ruxandra Madalina Florescu,

                                          Sanja Mateeva Gaurjanovic - Craiova

16.38 - 16.48          13. Abordari terapeutice in edemul macular diabetic persistent - film video

                                          D. Branisteanu – Iasi

16.48 - 16.56          14. BEVACIZUMAB INTRAVITREEAN SI FOTOCOAGULAREA LASER MACULARA IN TRATAMENTUL

                                      EDEMULUI MACULAR DIABETIC

                                          Diana Popa, F. Iuoras, Monica Gavris, Diana Sos- Delca. H. Demea – Cluj-Napoca

16.56 - 17.04           15. METODE DE TRATAMENT IN EDEMUL MACULAR DIABETIC

                                          P. Melani, C. Sabau, Adriana Chicu, Alina Muntean, D. Aracs – Timisoara

17.04 - 17.14           16. Chirurgia complicatiilor retinopatiei diabetice - film video

                                          D. Branisteanu, Andreea Moraru – Iasi

17.14 - 17.24           17. Vitrectomie 25 G in retinopatia diabetica proliferativa – film video

                                          F. Balta, A. Merticariu, Livia Melcioiu, Anca Oprescu, Corina Taban, R. Ionescu, A. Iacob,

                                          M. Pienaru, Daniela Desliu – Bucuresti

17.24 - 17.32           18. TOXOCAROZA OCULARA – REZOLVARE CHIRURGICALA

                                          Andreea Moraru – Iasi

17.32 - 17.40          19. Implant Ozurdex® intracristalinian: repozitionare si urmarire postoperatorie

                                          M. Munteanu, C. Rosca - Cluj-Napoca

17.40 - 17.48            20. Administrarea intravitreeana de Bevacizumab pentru tratamentul membranei

                                      neovasculare coroidiene asociate distrofiei maculare viteliforme  Best

                                          Corina Taban, A. Merticariu, Livia Melcioiu, Anca Oprescu, R. Ionescu, A. Iacob, M. Pienaru,

                                          Daniela Desliu, F. Balta - Bucuresti

 

           17.48 - 18.00       Discutii la lucrarile 1 – 20

 

           18.00 - 19.00       Evening Symposium organizat de Compania MSD Ophthalmics

                                       -tema: „Pro & contra in glaucom (editia a VIII-a)”

                                       MODERATOR:       Mircea Vasile Filip (Bucuresti)           

           1.     Perimetria in monitorizarea glaucomului

                       PRO                                         -Daniela Selaru             (Bucuresti)

                       CONTRA                                   -Cornel Stefan              (Bucuresti)

           2.     Original versus generice in managementul glaucomului

                                                                       -Vasile Potop              (Bucuresti)

                    Televoting din sala inainte si dupa fiecare runda de prezentari

 

           21.00-24.00          Cina festiva

 

 

PROGRAM

VINERI, 18  OCTOMBRIE 2013

SALA MARE DE CONFERINTE A HOTELULUI 

„NEW MONTANA”

 

           15.00 - 17.30       Cataracta – lucrari libere II

                                       PREZIDIU:         Monica Gavris     (Cluj-Napoca)

                                                                Mihai Pop          (Bucuresti)

                                                                Dorin Nicula       (Cluj-Napoca)

                                                                Mihail Zemba     (Bucuresti)

15.00 - 15.10          10. ERORI IN PREDICTIA REFRACTIEI POSTOPERATORII DUPA IMPLANTAREA DE CRISTALIN

                                      ARTIFICIAL DE CAMERA POSTERIOARA LA OCHII CU PSEUDOEXFOLIERE CAPSULARA

                                           D. Chiselita, Anca Pantalon – Iasi

15.10 - 15.20          11. AT LISA TRI 839 – 1 an de experienta

                                           Dana Preoteasa, Anca Irimia, Felicia Ciolacu - Craiova

15.20 - 15.30          12. Acrilisa Tri (Zeiss) – un pas inainte in cristalinele multifocale.

                                           A. Filip, M. Filip, Carmen Dragne, Miruna Nicolae, G. Triantafyllidis, Monica Apostolescu,

                                           Cristina Antonescu - Bucuresti

15.30 - 15.40          13. Capsulectomie posterioara sub pseudofac; tehnica chirurgicala de profilaxie a recidivei

                                      opacifierii de capsula posterioara (perle Elschnig).

                                           D. Nicula, Carmen Prodan, Cristina Nicula, R. Pop, S. Ster -  Cluj-Napoca

15.40 - 15.50          14. Pseudofac opacifiat central. explantare. implantare de iol-pc - film video
                                          

                                           C. Rosca, Madalina Bacila, R. Bodnariuc – Cluj-Napoca

15.50 - 16.00          15. Un cristalin, doua cristaline… cate cristaline sunt necesare pentru un ochi cu cataracta?

                                      - film video

                                           M. Zemba, Camelia Papadatu, Laura Sirbu, Corina Avram, Uliana Ochinciuc, Raluca Camburu,

                                           Alina Stamate, R. Asandi - Bucuresti

16.00 - 16.10          16. Pseudofac subluxat Si midriază pupilară - rezolvare chirurgicală

                                           Dana Preoteasa, Anca Irimia, Felicia Ciolacu, Marga Ciuică, Cristi Adelina Ciucă - Craiova

16.10 - 16.20          17. IMPLANTAREA RETROIRIANĂ A CRISTALINELOR “IRIS CLAW”

                                           L. Levai, P. Bagosi, Marta Csik Maticu, Olimpia Ster, Irina Csutak - Satu Mare

16.20 - 16.30          18. IRIS ARTIFICIAL – CHIRURGIA RECONSTRUCTIVA A IRISULUI: TEHNICI DE RECONSTRUCTIE

                                      SI IMPLANTARE SECUNDARA DE IOL – film video

                                           C. Forlini, Adriana Bratu, M. Forlini, P. Rossini – Ravena, Italia

16.30 - 16.40          19. HEMORAGIE SUPRACOROIDIANA IN TIMPUL FACOEMULSIFICARII

                                           N. Czumbel – Budapesta, Ungaria

16.40 - 16.50          20. ULTIMA TEHNOLOGIE IN CHIRURGIA CATARACTEI, CHIRURGIA LASER – film video

                                           Monica Gavris, Genoveva Olaru, Simona Butta - Cluj-Napoca

 

           16.50 - 17.30        Discutii la lucrarile 10 – 20

 

PROGRAM

VINERI, 18  OCTOMBRIE 2013

SALA MARE DE CONFERINTE A HOTELULUI

„NEW MONTANA”

ATELIERE PRACTICE, INTERACTIVE,  PENTRU REZIDENTI

organizat de catre Compania ALCON

 

         

10:00h – 10:50h         Adaptarea lentilelor de contact multifocale

                                      Dr. Daniela Goicea
                                      Cabinet “Focus Optic”, Bucuresti

10:50h – 11:00h         Coffee break

11:00h – 11:50h         Stabilirea corecta a puterii dioptrice a cristalinului artificial

                                      Dr. Loredana Stanese / Dr. Alina Ciocalteu

                                      Spitalul Clinic de Urgente Oftalmologice Bucuresti

11:50h – 12:00h         Coffee break

12:00h – 12:50h         Management-ul pacientului cu cataracta

                                      Dr. Monica Gavris

                                      Clinica “Laser Optisan”, Cluj-Napoca

 

 

 

VINERI, 18  OCTOMBRIE 2013

SALA MICA DE CONFERINTE A HOTELULUI 

„NEW MONTANA”

SESIUNE CONCURS  DE COMUNICARI ALE ASISTENTELOR

 

           14.00 - 16.00        Sesiune lucrari

 

1. Etapele consultului oftalmologic la copii

            Mariana Dobrescu, Eliza Stancu, Veronica Cosma - Clinica de Oftalmologie „Ama-Optimex”, Bucuresti

2. Ingrijiri nursing la pacientii cu retinoblastom

            Silvia Zina Dobra - Clinica Oftalmologica, Cluj-Napoca

3. Rolul asistentei medicale in sustinerea psihoterapeutica a pacientilor cu tratament chirurgical prin:

     enucleatie, evisceratie.

            Augustina Ceornea - Clinica „Oftaprof”, Iasi

4. O NOUA TEHNOLOGIE IN CHIRURGIA CATARACTEI. ROLUL ASIETENTEI MEDICALE IN PREGATIREA LASERULUI

     FEMTOSECUNDE LENSX PENTRU CHIRURGIA CATARACTEI

            Daniela Sareteanu, Letitia Chertes - Clinica  “Laseroptisan”, Cluj-Napoca

5. PREGATIREA PREOPERATORIE A PACIENTULUI CU CATARACTA PENTRU TEHNICA CHIRURGICALA LASER

            Mirela Popovici, Andreea Muresan – Clinica  “Laseroptisan”, Cluj-Napoca

6. Chirurgia Cataractei asistata de laserul femtosecond LensX
            Ramona Sandu, Marcela Drobota – Clinica „Optiline”, Cluj-Napoca

7. Rolul asistentei medicale in diagnosticarea pacientilor cu glaucom

            Sarlotta Georgescu, Adina Neagu - Clinica de Oftalmologie „Ama-Optimex”, Bucuresti

8. NU MAI VREAU OCHELARI !

            Carmen Alecu, Anca Tomescu, Florina Dulgheru - Bucuresti

9. Grija fata de varstnici.....Cand profesia si tehnologia redau speranta!

            Daniela Alina Spita, Rodica Balan - Clinica de Oftalmologie „Ama-Optimex”, Bucuresti

 

 

PROGRAM

 

SAMBATA, 19  OCTOMBRIE 2013

SALA MARE A CENTRULUI INTERNATIONAL DE CONFERINTE “PALACE CASINO” SINAIA

 

 

           08.30 - 09.30       Sesiune EVER 

                                       -tema: „Actualitati in terapia anti VEGF

                                                 -1: Noi indicatii pentru  terapia anti VEGF

                                                 SPEAKER:    Constantin J. Pournaras (Geneva, Elvetia)

                                                 -2: Concluziile studiilor CATT, IVAN si MANTA

                                                 SPEAKER:    Leopold Schmettere (Viena, Austria)

 

           09.30 - 10.30       Simpozion interactiv,  organizat de catre Compania BAYER

                                       -tema: „Actualitati in managementul pacientilor cu degenerescenta maculara legata de varsta,

                                                  forma umeda”

                                       SPEAKERI:
                                                       Daniel Branisteanu         (Iasi)

                                               Rezistenta la tratament in DMLV forma umeda     

                                                       Mihnea Munteanu          (Timisoara)

                                               Rolul clasei anti VEGF in tratamentul DMLV forma umeda         

                                                       Horia T. Stanca              (Bucuresti)

                                               Aflibercept: mecanism de actiune

                                                       Günther Weigert           (Viena, Austria)

                                               Rolul Aflibercept in managementul pacientului cu DMLV forma umeda:

                                               -rezultate ale studiilor VIEW 1 si VIEW 2

                                               -noi perspective clinice

 

           10.30 - 11.00       Coffee break 

 

           11.00 - 14.00       Retina chirurgicala – lucrari libere II

                                       PREZIDIU:   Daniel Baron           (Nantes, Franta)

                                                          Florian Balta           (Bucuresti)

                                                          Kaled Al-Rakawy     (Cairo, Egipt)

                                                          Rado Gabor           (Budapesta, Ungaria)

 

11.00 - 11.10          21. PEELING DE ILM UTILIZÂND BRILLIANT BLUE

                                           L. Levai, P. Bagosi, Marta Csik Maticu, Olimpia Ster, Irina Csutak - Satu Mare

11.10 - 11.20          22. „PATCH” AL MEMBRANEI LIMITANTE INTERNE (ILM) DUPA ESEC IN

                                        CHIRURGIA GAURII MACULARE  – film video

                                           N. Czumbel  - Budapesta, Ungaria

11.20 - 11.30          23. Vitrectomie 25 G pentru tratamentul gaurii maculare - film video

                                           F. Balta, A. Merticariu, Livia Melcioiu, Anca Oprescu, Corina Taban, R. Ionescu,

                                           A. Iacob, M. Pienaru, Daniela Desliu - Bucuresti

11.30 - 11.40          24. Hemoragie masivă in vitros cu membrană maculară

                                           L. Levai, Orsolya Dohi, D. Aracs, N. Feraru, Livia Olah - Satu Mare

11.40 - 11.55            25. PEELING AL MEMBRANEI LIMITANTE INTERNE IN VITRECTOMIA PRIMARA

                                       PENTRU DEZLIPIRE DE RETINA NECOMPLICATA - film video

                                           Kaled Al-Rakawy - Cairo, Egipt

11.55 - 12.10            26. LUCRARE REZERVATA - film video         

                                           Daniel Baron - Nantes, Franta

12.10 - 12.20            27. MODALITATI DIFERITE DE TAMPONAMENT INTERN IN DEZLIPIREA DE

                                       RETINA REGMATOGENA – film video

                                           O. Musat, Corina Coman, R. Cristescu, Oana Toma  (Bucuresti)

12.20 - 12.30            28. Dezlipire de retină regmatogenă la un pacient cu cristalin subluxat congenital

                                       bilateral – rezolvare chirurgicală

                                           Z. Madaras, Iuliana Ion, E. Nagy, Karin Horváth - Tg. Mures

12.30 - 12.40            29. Dezlipire de retină CU RETINOSCHIZIS – REZOLVARE CHIRURGICALA - film video

                                           O. Musat, Corina Coman, R. Cristescu, Oana Toma  - Bucuresti

12.40 - 12.50            30. REZULTATELE RETINECTOMIEI PERIFERICE ÎN DEZLIPIRILE DE RETINĂ COMPLICATE

                                       - film video

                                           C. Danielescu, Paula Cucu, Irina Lazăr-Braga, Raluca Dănulescu, Silvia Ţone,

                                           Mihaela Miron - Iasi

12.50 - 13.00            31. RUPTURA RETINIANĂ CA SI CAUZĂ A HEMORAGIEI ÎN VITROS - REZOLVAREA

                                        CHIRURGICALĂ PRIN VITRECTOMIE PARS PLANA 25 G - film video

                                           Andrada-Mihaela Popeangă, Simona Delia Ţălu - Cluj-Napoca

13.00 - 13.10            32. Plagă sclerală penetrantă. Corp străin intraocular metalic - film video

                                           C. Roşca, Mădălina Băcilă, R. Bodnariuc - Cluj-Napoca

13.10 - 13.20            33. TRAUMATISM OCULAR PERFORANT CU CORP STRAIN INTRAOCULAR.

                                       REZOLVARE CHIRURGICALA – film video

                                          Monica Armegioiu, Ileana Ungureanu, Anca Pintilei, Dana Stefan, D. Lunca, Patricia Badila,

                                          Teodora Cojocaru - Bucuresti

13.20 - 13.30            34. Vitrectomia cu frecventa de taiere mare – avantaje - film video

                                           H. T. Stanca, Bogdana Tabacaru - Bucuresti

13.30 - 13.45            35. CHISTE INTRAVITREENE - film video      

                                           Daniel Baron - Nantes, Franta


                                           

           13.30 - 14.00        Discutii la lucrarile 21 - 34

 

           14.00 - 14.30        Inchiderea lucrarilor Congresului

                                        Decernarea premiilor

 

 

SAMBATA, 19  OCTOMBRIE 2013

SALA MICA DE CONFERINTE A HOTELULUI 

„NEW MONTANA”

BURSELE „SIFI” – CONCURS PENTRU REZIDENTI

 

 

           09.00 - 13.00        Zece prezentari de cazuri

                     Participanţi: medici rezidenţi în specialitatea de oftalmologie

                     Tipul lucrării:     prezentare de caz, format powerpoint, durata de prezentare – 8 minute

                                             schema uzuală a prezentării de caz

                                             tematica – fără restricţii

                     Structura prezentării de caz:

                     1)          -Datele personale ale bolnavului  - nume şi prenume (iniţiale)

                                                                               -vârstă, sex, ocupaţie, condiţii de viaţă şi muncă

                                  -Motivele internării

                                  -Istoricul bolii

                                  -Antecedente personale      -fiziologice

                                                                         -patologice

                                  -Antecedente heredo-colaterale

                     2)          -Examen clinic general - TA, puls, etc

                                  -Examen ocular    - AV, TO,

                                                           - pol anterior

                                                           - pol posterior

                     3)          -Investigaţii paraclinice      - laborator general

                                                                      - oculare: CV, etc

                     4)          -Diagnostic pozitiv            - principal (pentru care pacientul s-a prezentat la medic)

                                                                      - secundare - oculare

                                                                      - eventual generale (dacă au legatură cu afecţiunea)

                                  -Diagnosticul pozitiv va fi susţinut cu argumente:     - subiective

                                                                                                         - obiective

                                                                                                         - investigaţii paraclinice

                     5)          -Diagnostic diferenţial        - de boală

                                                                       - eventual în funcţie de simptome şi semne

                                                                       - etiologic

                                  Se susţine cu argumente pro şi contra

                     6)          - Evoluţia              - fără tratament

                                                            - cu tratament

                                  - Complicaţii

                     7)          - Tratament          - etiologic         I      general    I          -medical

                                                            - patogenic       I      local        I          -chirurgical

                                                            - simptomatic    I

                     8)          - Prognostic          - vital (dacă este cazul )       I             - imediat      I   

                                                            - funcţional ocular    I                        - tardiv         I

                                  -Prognosticul se stabileşte în funcţie de evoluţie şi complicaţii

                                  -Recomandări pentru reîncadrarea în muncă şi /sau ameliorarea condiţiilor de viaţă

                     9)          -Eventual particularitatea cazului (daca se pretează)

          Se apreciza: structura generală, originalitatea cazului, dificultăţile de diagnostic, soluţia terapeutică aleasă, relevanţa cazului.

          În cadrul sesiunii speciale vor fi aleşi câştigătorii, desemnaţi de către Comisia de Concurs.

          Toţi medicii rezidenţi care au trimis lucrări, şi care vor fi prezenţi în sală la sesiunea specială "Bursele Sifi", vor primi din partea noastră câte o carte de specialitate în limba engleză.

          De asemenea, toţi medicii rezidenţi prezenţi în sală pot participa la o tombolă la care premiul va consta într-o lentilă de pol posterior.

          La Bursele SIFI ediţia a VI-a se pot înscrie toţi medicii rezidenţi în specialitatea oftalmologie, cu excepţia celor premiaţi la ediţia precedentă.

 

 

POSTERE

 

1.    Uveita anterioara la copil: dificultati de diagnostic si tratament. PREZENTARE DE CAZ – Poster

                        Adina Grigorescu, Roxana Popa, Mihaela Dragomir - Bucuresti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Additional information